EİT Kaçakçılık ve Gümrük Suçları Veri Bankası Eğitici Eğitimi gerçekleştirildi

EİT Kaçakçılık ve Gümrük Suçları Veri Bankası Eğitici Eğitimi gerçekleştirildi

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Kaçakçılık ve Gümrük Suçları Veri Bankası`nın kullanımına yönelik Eğitici Eğitimi programı, 24 Ekim 2018 tarihinde Bakanlığımızda gerçekleştirildi. Daire Başkanı Didem DİRLİK SONGÜR tarafından oturum başkanlığı gerçekleştirilen toplantıya Pakistan ve Azerbaycan`dan gümrük ve bilişim alanında yetkili uzmanlarca katılım sağlandı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sn. SONGÜR, konuşmasında Veri Bankası`nın gelişim sürecine ve eğitimin amacına ilişkin bilgilendirme yaptı. Açılış konuşmasını takiben, toplantı, Bilgi İşlem Dairesi temsilcisi tarafından sistemin temel çalışma şekli, kullanıcı ve yöneticilere sistemde tanınan yetkiler, veri giriş alanları konusunda verilen bilgilendirme ve ardından gelen simülasyon çalışması ile devam etti.
Toplantı boyunca katılımcılar, işleyişe ilişkin görüş ve önerileriyle sistemin daha etkin ve verimli şekilde çalıştırılmasına yönelik katkılarını sundular.
Verimli geçen eğitim programı sonucunda, sistemin, en geç 5 Kasım 2018 tarihine kadar taraf ülkelerce veri girişine açılması kararlaştırıldı.