Türkiye-Rusya Ortak Gümrük Komitesi Dış Ticaret Gümrük İstatistikleri Çalışma Grubu 1. Toplantısı Moskova'da Gerçekleştirildi

Bakanlığımız ile Rusya Federal Gümrük Servisi (FGS) arasında mevcut işbirliği ve çalışma ortamının yasal ve kurumsal bir çerçevede daha etkin olabilmesini sağlamak amacıyla 2014 yılında kurulan "Türkiye - Rusya Ortak Gümrük Komitesi" altında oluşturulan çalışma gruplarından “Dış Ticaret Gümrük İstatistikleri Çalışma Grubu”nun 1. Toplantısı Rusya Federal Gümrük Servisi'nin daveti üzerine 1 Mart 2018 tarihinde Moskova'da gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu toplantıya Bakanlığımızı temsilen AB ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Osman Nuri BEYHAN, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünde görevli Daire Başkanı Niyazi ALBAYRAK ve AB Uzmanı Sinemis ÖZBEK tarafından katılım sağlanırken, Rusya Federal Gümrük Servisi
 Rusya FGS Gümrük İstatistik ve Değerlendirme Müdürü Konstantinov  Andrey YEVGENYEVİCH,  Rusya FGS Gümrük İstatistik ve Değerlendirme Müdürlüğü'nde görevli Daire Başkanı Menshikova  Yulia  VALERYEVNA ve Rusya FGS Gümrük İstatistik ve Değerlendirme Müdürlüğü Daire Danışmanı Frolov Andrey YEVGENYEVİCH tarafından temsil edilmiştir. Toplantıda,  genel çerçevede taraflarca kullanılan dış ticaret istatistik sistemleri ve Türkiye-Rusya dış ticaret istatistikleri hakkında bilgi paylaşımı gerçekleştirilmiştir.

Diğer taraftan, Bakanlığımız heyeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Hüseyin Lazip DİRİÖZ'e makamında bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Rusya FGS ile gerçekleştirilen toplantı ve genel çerçevede Türkiye ile Rusya arasında gümrük alanındaki ilişkilere dair bilgi verilmiştir.